Bezpłatnie publikujemy prezentacje firm, produktów, ogłoszenia, oferty kupna i sprzedaży maszyn i urządzeń jubilerskich.
Aktualności TARGI

AMBERIF ŚWIĘTUJE 25 LAT!

przeczytano 2579

21 marca w gdańskim Centrum Wystawienniczo-Kongresowym AMBEREXPO rozpocznie się jubileuszowa, 25. edycja Międzynarodowych Targów Bursztynu, Biżuterii i Kamieni Jubilerskich AMBERIF. To najważniejsza na świecie wystawa bursztynu i największa impreza jubilerska w Europie Środkowo-Wschodniej. Tu biznes spotyka się ze sztuką i nauką, tu rodzą się twórcze pomysły i idee, tu prezentowane są najnowsze trendy i technologie w jubilerskim designie. Punktem kulminacyjnym Targów będzie jubileuszowa, srebrna edycja Gali Bursztynu i Mody AMBER LOOK trends & styles 2018.

Jaka będzie 25. edycja? Wyjątkowa! Nie tylko z powodu jubileuszu i wyjątkowej aury bursztynu, ale przede wszystkim dzięki interesującej ofercie handlowej wystawców, atrakcyjnemu programowi i wydarzeniom towarzyszącym.

AMBERIF 2018 zgromadzi ponad 470 wystawców z 15 krajów: Austrii, Belgii, Chiny, Danii, Estonia, Francji, Indii, Litwy, Łotwy, Niemiec, Turcji, Wielkiej Brytanii, Włoch, USA i Polski. Swoją ofertę przedstawią zarówno małe pracownie, jak i duże firmy jubilerskie: producenci złotej i srebrnej biżuterii z bursztynem, a także z kamieniami kolorowymi i diamentami, importerzy zegarków, złotej i srebrnej biżuterii, producenci i importerzy maszyn, narzędzi oraz technologii złotniczych.

W Galerii Projektantów, organizowanej pod auspicjami Stowarzyszenia Twórców Form Złotniczych, autorskie kolekcje zaprezentują eksperymentujący z materiałem i zaskakujący odważnymi skojarzeniami, artyści. Tradycyjnie swoją premierę podczas targów będzie miała kolejna edycja publikacji autorstwa prof. Sławomira Fijałkowskiego - Trend BOOK 2018, systematyzująca aktualne trendy i motywy w biżuterii i wzornictwie.

Targom towarzyszą liczne prestiżowe konkursy. Już po raz 22. rozstrzygnięty został Międzynarodowy Konkurs na Projekt Biżuterii z Bursztynem Amberif Design Award. To jeden z najważniejszych polskich konkursów designerskich, doskonale znany w europejskim środowisku artystów o nieszablonowym podejściu do biżuterii.  W tym roku kurator konkursu -  Barbara Schmidt z Akademii Wzornictwa i Designu w Monachium - zaproponowała motto SerendipityUśmiech Losu, zapraszając do refleksji, na ile wzajemne zależności między naturą, techniką i intuicją mogą nas ponieść daleko poza granice rozumu, a przypadkowe spostrzeżenie może doprowadzić do zaskakujących odkryć. Przewodniczącym jury został Stephan Bottomley – uznany projektant biżuterii, dziekan Wydziału Biżuterii Uniwersytetu w Birmingham. Ocenie poddano 127 prac 100 artystów z aż 20 krajów.

Nagrodę Główną Amberif Design Award, ufundowaną przez Prezydenta Miasta Gdańska Pawła Adamowicza (10.000 zł), otrzymała Silvia Bellia z Niemiec. Nagrodę Bursztynową, ufundowaną przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Bursztynników, 1 kg bursztynu przyznano Kairi Sirendi z Estonii. Nagrodą Srebrną, ufundowaną przez KGHM Polska Miedź SA, 1 kg srebra – nagrodzono polskiego artystę Mirona Kutarbę.

Laureatów pozostałych nagród poznamy już podczas targów. A są one przyznawane w ramach konkursów:

  • Mercurius Gedanensis im. Bogdana Mirowskiego w kategoriach wzornictwo i mistrzostwo jubilerskie;
  • Bursztynowe Rzemiosło - konkurs skierowany do złotników i młodych adeptów złotnictwa, organizowany przez Pomorską Izbę Rzemieślniczą Małych i Średnich Przedsiębiorstw;
  • Bursztynnik Roku 2017 – tytuł przyznawany przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Bursztynników osobom, które z bursztynem pracują, promują go, badają i kolekcjonują  w sposób wykraczający poza ramy własnej firmy;
  • Bursztynowa Kula - nagroda za Najlepszy Wzór prezentowany na targach przyznawana przez studentów Katedry Biżuterii Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi.

Sympozjum Bursztyn. Nauka i Sztuka jest zwieńczeniem cyklu seminariów towarzyszących Targom AMBERIF od pierwszej edycji.  Weźmie w nim udział ponad 70 naukowców,  wśród nich takie autorytety świata nauki jak prof. Joseph B. Lambert z Trinity University w San Antonio, specjalizujący się w stosowaniu metod chemicznych do badania materiałów archeologicznych i spektroskopowych metod NMR do badania bursztynu oraz Faya Causey z National Gallery of Art w Waszyngtonie, specjalistka w dziedzinie sztuki starożytnej, ze szczególnym uwzględnieniem roli bursztynu w sztuce i archeologii włoskiej, greckiej i etruskiej. Przedstawią oni wyniki aktualnej wiedzy w czterech głównych nurtach: „Ślady życia w bursztynie”, „Stylistyka i technologia przetwarzania wyrobów z bursztynu w III-I tysiącleciu p.n.e.: perspektywa lokalna i międzyregionalna”, „Najważniejsze informacje dotyczące badań właściwości bursztynu i aktualnych aspektów wydobycia bursztynu” oraz „Mity, kolekcje i konserwacja bursztynu”.

Wyniki najnowszych badań na temat szmaragdów będą głównym tematem seminarium gemmologicznego zorganizowanego przez Stowarzyszenie Rzeczoznawców Jubilerskich i Wysoką Radę Diamentów (HRD Antwerp). Na stoisku Laboratorium Gemmologicznego eksperci SRJ będą prowadzili bezpłatne usługi  oceny i interpretacji kamieni dla wystawców i ich klientów. Oceną i badaniem kamieni bursztynowych oraz wyrobów z bursztynu zajmą się tradycyjnie polscy i zagraniczni eksperci w funkcjonującym na targach Laboratorium Bursztynu.

Bursztyn inspiruje nie tylko projektantów biżuterii i przedmiotów użytkowych. Pod jego przemożnym wpływem pozostają także projektanci mody. Gala Bursztynu i Mody AMBER LOOK trends & styles to crème de la crème Targów AMBERIF: piękne kreacje, oszałamiająca biżuteria i specjalnie zaprojektowana na tę okazję scenografia. Gala odbędzie się w piątek (23 marca) w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim.

Jubileusz 25-lecia AMBERIFU stał się inspiracją do organizacji wielu przekrojowych wystaw. I tak:

  • w Muzeum Bursztynu od 22 marca do 2 września otwarta będzie wystawa czasowa 25 lat Amberifu
  • w siedzibie Międzynarodowego Stowarzyszenia Bursztynników zaprezentowane zostaną wszystkie projekty, które otrzymały Nagrodę Bursztynową
  • w nowej siedzibie Krajowej Izby Gospodarczej Bursztynu przy ulicy Mariackiej dostępna będzie wystawa Bursztyn bałtycki inspiracją dla zagranicznych artystów
  • w Cetrum św. Jana w Gdańsku oglądać będzie można  wystawę prac wykonanych przez polskich i zagranicznych twórców, zainspirowanych projektami Leonarda da Vinci Leonardo da Vinci & Amber.

 

Targi AMBERIF mają charakter branżowy i dostępne są wyłącznie dla osób i firm związanych z biżuterią, sztuką jubilerską i sztuką użytkową oraz marketingiem i usługami w tym zakresie.

 

AMBERIF 2018 | www.amberif.pl

Termin: 21-23 marca, 10.00-18.00 | 24 marca, 10.00-16.00

Miejsce: AMBEREXPO Centrum Wystawienniczo-Kongresowe, ul. Żaglowa 11, Gdańsk

Organizator: Międzynarodowe Targi Gdańskie SA

Dyrektor projektu: Ewa Rachoń | ewa.rachon@mtgsa.com.pl | t. 58 55 49 134

 

PATRONI HONOROWI:

Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii, Wojewoda Pomorski, Marszałek Województwa Pomorskiego, Prezydent Miasta Gdańska

 

PARTNERZY:

Międzynarodowe Stowarzyszenie Bursztynników, Pomorska Izba Małych i Średnich Przedsiębiorstw, Stowarzyszenie Rzeczoznawców Jubilerskich, Stowarzyszenie Twórców Form Złotniczych, Krajowa Izba Gospodarcza Bursztynu, Polskie Towarzystwo Galwanotechniczne, Polskie Towarzystwo Gemmologiczne, KGHM Polska Miedź S.A.

 

Źródło:

INFORMACJA PRASOWA

AMBERIF 2018

25. Międzynarodowe Targi Bursztynu, Biżuterii i Kamieni Jubilerskich

Gdańsk, AMBEREXPO, 21-24 marca 2018 

 

Czytaj także:

25. URODZINY MIĘDZYNARODOWYCH TARGÓW BURSZTYNU, BIŻUTERII I KAMIENI JUBILERSKICH AMBERIF

Rozmowa z Ewą Rachoń, dyrektor projektu Amberif z Międzynarodowych Targów Gdańskich SA.

 

Pamiątkowa KSIĘGA WSPOMNIEŃ z okazji 25. urodzin Międzynarodowych Targów Bursztynu, Biżuterii i Kamieni Jubilerskich AMBERIF

Zachęcamy do wpisu!

 

Komentarze
Jeszcze nikt nie dodał komentarza. Możesz być pierwszy.
Piszesz odpowiedź na komentarz #0
Anuluj
Zobacz też