Bezpłatnie publikujemy prezentacje firm, produktów, ogłoszenia, oferty kupna i sprzedaży maszyn i urządzeń jubilerskich.
Aktualności

AMBER & LEONARDO, czyli renesans bursztynu

przeczytano 2354

Wypowiedzi zaproszonych artystów, inspirowane tematem AMBER & LEONARDO, zostaną zaprezentowane w Gdańsku – Światowej Stolicy Bursztynu na premierowej wystawie w Centrum św. Jana. Wystawa uświetni obchodzy 25-lecia targów Amberif, a następnie będzie pokazywana w galeriach w Polsce i zagranicą. 

Ponad 20 znanych artystów z różnych kontynentów połączy bursztyn.  – W ten sposób chcemy nawiązać do integracji na bazie wspólnej kultury i tradycji, jaka połączyła mieszkańców Europy w okresie renesansu – mówi Giedymin Jabłoński, kurator wystawy.

AMBER & LEONARDO to wystawa inspirowana projektami Leonarda da Vinci. Jednym z elementów, które łączyły kontynent europejski również w okresie renesansu, był bursztyn: od tysiącleci stymulujący wymianę handlową oraz towarzyszące jej kontakty kultur – przede wszystkim wewnątrzeuropejskie, ale sięgające także aż Dalekiego Wschodu. Stąd idea zaproszenia do udziału w wystawie artystów nie tylko z Polski i Europy, ale także z USA czy Australii. Niektórzy z nich, jak Jarosław Westermark z Polski, mają już bogate doświadczenie w pracy z bursztynem, inni, jak Pierre Cavalan z Australii, nigdy przedtem nie gościli go w swojej pracowni. Jednak nie o umiejętności obróbki Złota Bałtyku tu chodzi, ale o renesansowy wzorzec do naśladowania.

Pomysł na połączenie Leonarda i bursztynu narodził się po obejrzeniu wędrującej po Europie wystawy Leonardo da Vinci i informacji o tym, że używał on bursztynowego werniksu. Od razu zacząłem się zastanawiać, jak można ten fakt wykorzystać – wyjaśnia Wojciech Kalandyk, pomysłodawca wystawy. Temat werniksu zbadał Giedymin Jabłoński: – Z tym werniksem to ciekawa sprawa: okazuje się, że warstwy werniksu i farb są u Leonarda, indywidualisty w każdej dziedzinie, inaczej niż u malarzy przestrzegających klasycznych reguł, często zmieszane i przenikające się nawzajem. Możemy sobie więc wyobrazić, że miejscami patrzymy na jego malarskie wizje przez cieniutką szybkę „bursztynowego okna”.

W programie premiery przewidziany jest specjalny, utrzymany w duchu renesansowych asocjacji pokaz mody zatytułowany Homo Vitruvianus, autorstwa znanej trójmiejskiej projektantki Magdaleny Arłukiewicz, podczas którego specjalnie stylizowane stroje będą zestawione z biżuteryjnymi pracami uczestników wystawy. Gdański artysta plastyk Marek Rogulski, znany jako Rogulus, zaprezentuje obiekt-instalację oparty na konotacjach obrazu Dama z gronostajem oraz związany z tematem swój najnowszy projekt badawczy. W czasy renesansu przeniesie gości wydarzenia wykład wybitnego znawcy historii i kultury Gdańska prof. Andrzeja Januszajtisa na temat leonardiańskich inspiracji w Gdańsku.

Otwarciu wystawy AMBER & LEONARDO będzie towarzyszyła niezwykła ceremonia nadania specjalnie wyselekcjonowanej, naturalnej bryle bursztynu imienia – Leonardo Gedanensis (Leonardo z Gdańska) dla upamiętnienia projektu. – W tym zyskującym nową osobowość bursztynie zakodowana jest ulubiona przez renesansowego mistrza tak zwana ‘boska proporcja', bowiem stosunek wysokości do szerokości bryły odzwierciedlają słynny ‘złoty podział’ – wyjaśnia kurator wystawy.

Wystawa w Centrum św. Jana będzie też miejscem prezentacji zatopionego w bursztynie pająka, który został zeskanowany promieniami rentgenowskimi przy użyciu specjalnej nowatorskiej techniki i wydrukowany na drukarce 3D w ogromnym powiększeniu. Dzięki temu możliwe będzie dokładnie obejrzenie szczegółów budowy jego ciała – 20 cm w porównaniu z  kilkoma milimetrami robi naprawdę wielką różnicę!  

 

Wystawa AMBER & LEONARDO
Centrum św. Jana w Gdańsku, ul. Świętojańska 50
otwarcie: 22 marca 2018 r., godz. 14-19  
wernisaż: godz. 20.00 (wstęp za zaproszeniem)
organizator: Art7– Wojciech Kalandyk
kurator: Giedymin Jabłoński
współpraca: Nadbałtyckie Centrum Kultury, Międzynarodowe Targi Gdańskie S.A.

 

AMBERIF 2018 | www.amberif.pl

Termin: 21-23 marca, 10.00-18.00 | 24 marca, 10.00-16.00

Miejsce: AMBEREXPO Centrum Wystawienniczo-Kongresowe, ul. Żaglowa 11, Gdańsk

Organizator: Międzynarodowe Targi Gdańskie SA

Dyrektor projektu: Ewa Rachoń | ewa.rachon@mtgsa.com.pl | t. 58 55 49 134

 

PATRONI HONOROWI:

Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii, Wojewoda Pomorski, Marszałek Województwa Pomorskiego, Prezydent Miasta Gdańska

 

PARTNERZY:

Międzynarodowe Stowarzyszenie Bursztynników, Pomorska Izba Małych i Średnich Przedsiębiorstw, Stowarzyszenie Rzeczoznawców Jubilerskich, Stowarzyszenie Twórców Form Złotniczych, Krajowa Izba Gospodarcza Bursztynu, Polskie Towarzystwo Galwanotechniczne, Polskie Towarzystwo Gemmologiczne, KGHM Polska Miedź S.A.

 

Źródło:

INFORMACJA PRASOWA                              

AMBERIF 2018

25. Międzynarodowe Targi Bursztynu, Biżuterii i Kamieni Jubilerskich

Gdańsk, AMBEREXPO, 21-24 marca 2018 

 

Komentarze
Jeszcze nikt nie dodał komentarza. Możesz być pierwszy.
Piszesz odpowiedź na komentarz #0
Anuluj
Zobacz też