Bezpłatnie publikujemy prezentacje firm, produktów, ogłoszenia, oferty kupna i sprzedaży maszyn i urządzeń jubilerskich.
Aktualności SZKOLENIA JUBILERSKIE

WYWIAD Z DR INŻ. TOMASZEM SOBCZAKIEM PRZEWODNICZĄCYM POLSKIEGO TOWARZYSTWA GEMMOLOGICZNEGO

przeczytano 4228

WYWIAD Z DR INŻ. TOMASZEM SOBCZAKIEM, PRZEWODNICZĄCYM POLSKIEGO TOWARZYSTWA GEMMOLOGICZNEGO

 

W tym roku minęło 30 lat od powstania Polskiego Towarzystwa Gemmologicznego. Co uważa Pan za największy sukces w tym czasie?

Na przestrzeni trzech dekad  PTGem odniosło wiele sukcesów, a raczej odniósł je kolegialnie Zarząd Główny PTGem, podejmując wiele cennych inicjatyw, trafnych decyzji i działań dla dobra szeroko rozumianej branży jubilerskiej. Można do nich zaliczyć m.in. współpracę z innymi organizacjami przy opracowaniu Polskiej Normy Diamentowej, wpisaniu na listę zawodów zawodu gemmologa, powołanie do życia Centralnego Ośrodka Kształcenia Gemmologów i uzyskanie jego akredytacji przy Kuratorium Oświaty, współpracę z International Gemological Institute w Antwerpii (Belgia) i Deutsche Gemmologische Ausbildungszentrum w Idar-Oberstein (Niemcy), unikalną jak na warunki polskie działalność wydawniczą, a przede wszystkim posiadanie od 12 lat własnej siedziby i bazy szkoleniowej przy ul. Marszałkowskiej 138 w Warszawie.

Jaki jest zakres działań PTGem?

Działania statutowe PTGem obejmują szeroki zakres aktywności, szczególnie propagowanie wiedzy gemmologicznej wśród przedstawicieli branży jubilerskiej, a szerzej wśród społeczeństwa. Skupiamy się głównie na szkoleniach z dziedziny diamentów jubilerskich, kamieni szlachetnych i pereł, działalności wydawniczej – praktycznie raz w roku nowa książka gemmologiczna, posiadanie własnego organu prasowego (Diamonds Review) – oraz certyfikacji diamentów.

Jakie plany rozwojowe na przyszłość ma PTGem?

Szczerze i nieskromnie mówiąc, jako organizacja – w sensie zakresu prowadzonej działalności – jesteśmy praktycznie kompletni i doszliśmy już do „szklanego sufitu”. Co to oznacza w praktyce? Dysponujemy własną siedzibą, wydaliśmy kilkanaście książek gemmologicznych (w przygotowaniu następne), mamy własny organ prasowy, współpracujemy owocnie z polskimi uczelniami (m.in. AGH, Uniwersytet Wrocławski, Szkoła Wyższa Rzemiosł Artystycznych i Zarządzania), organizacjami jubilerskimi (m.in. SRJ, Międzynarodowe Stowarzyszenie Bursztynników, Związek Rzemiosła Polskiego), targami jubilerskimi (partnerstwo i patronat medialny dla Gold Expo i Amberif) oraz zagranicznymi gemmologicznymi instytutami i centrami szkoleniowymi (IGI, DGemA), organizujemy coroczne zjazdy naukowe, prowadzimy szkolenia gemmologiczne w kraju i za granicą, dysponujemy listą ponad 70 rzeczoznawców diamentów mających dyplomy GIA, HRD, IGI, DGemG, PTGem, opracowaliśmy własne druki certyfikatów. W związku z powyższym, musimy szukać i szukamy nowych pomysłów rozwoju naszego Stowarzyszenia. Przeważnie na przeszkodzie w ich  realizacji staje brak odpowiednich finansów.

Czego należałoby życzyć PTGem?

W połowie 2019 r. roku czekają nas wybory nowych władz PTGem: Przewodniczącego i członków Zarządu Głównego. W związku z powyższym, należałoby życzyć PTGem rozsądnych i dobrych decyzji personalnych, większego zaangażowania się członków zwyczajnych w prace i działania naszej organizacji, przebicia „szklanego sufitu” oraz minimum... kolejnych 30 lat działalności.

Zespół redakcyjny życzy.

Dziękujemy za rozmowę,

redakcja Jubilerzy.Info.pl

http://www.ptgem.org.pl/

 

Komentarze
Jeszcze nikt nie dodał komentarza. Możesz być pierwszy.
Piszesz odpowiedź na komentarz #0
Anuluj
Zobacz też