Bezpłatnie publikujemy prezentacje firm, produktów, ogłoszenia, oferty kupna i sprzedaży maszyn i urządzeń jubilerskich.
Aktualności

Galeria YES zaprasza na wystawę-Para anestetyczna 17/05/19 - 29/05/19

przeczytano 1828

Wystawa grupy LIS² w składzie Adriana Lisowska i Aneta Lis-Marcinkiewicz to koncepcja wyjścia poza ramy biżuterii artystycznej w kierunku współczesnej biżuterii krytycznej. Artystyczny duet swoją działalność rozpoczął w 2007 roku. Podstawową ideą, którą podejmują artystki, jest zaangażowanie w krytyczny dyskurs biżuterii artystycznej w Polsce. Ich prace to obiekty, instalacje, filmy i manifesty. LIS² to także biżuteria użytkowa i eksperymentalna, gdzie wyrażenie idei jest równie istotne, co dobrze zaprojektowana forma. Bardzo różnorodną twórczość artystek spaja konsekwentnie wypracowana autonomia twórcza.

Odważna krytyka podziału biżuterii artystycznej na awangardę i klasyków, którą podjęły w pracy „Bez dekoracji” podczas Festiwalu w Legnicy na wystawie „Bunt” w 2013 roku, nie spotkała się dotąd z należytym omówieniem. Zapoczątkowała ona jednak ważną dyskusję o statusie biżuterii artystycznej, którą z jednej strony definiują tradycyjne złotnicze, jubilerskie pojęcia, nie mieszczące się już zupełnie w kategorii sztuki współczesnej, którą zaś definiują nieograniczone możliwości. Ta praca stała się impulsem do powstania kolejnych odważnych wypowiedzi, tym razem w formie bezpośrednich manifestów, które wzywają instytucje artystyczne i środowisko do stworzenia profesjonalnych pojęć do upowszechnienia, a właściwie zrozumienia współczesnej biżuterii artystycznej. W dążeniu do autonomii dzieła sztuki artystki nie zapominają o odbiorcach, którzy są często bezbronni wobec trudności interpretacyjnych konceptualnych dzieł. Koncepcja interakcji z publicznością jest integralną częścią ich twórczości.

Projekty Adriany Lisowskiej i Anety Lis-Marcinkiewicz to także bolesne, brutalne refleksje nad istnieniem i przemijaniem. „Czynności sprawdzające” – prezentowany na wystawie cykl prac, to próba przedstawienia tego, co od zawsze nurtuje artystów: zmagania z formą, próba dotknięcia tajemnicy oraz tego, co nieuchwytne.

Adriana Lisowska i Aneta Lis-Marcinkiewicz są absolwentkami Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi, Wydziału Tkaniny i Ubioru, Pracownia Biżuterii. Oprócz biżuterii Aneta Lis-Marcinkiewicz zajmuje się fotografią i malarstwem, a Adriana Lisowska głównie obiektami rzeźbiarskimi.

Żródło:

Galeria YES ul. Paderewskiego 8, Poznań +48 61 851 58 48 galeria@salonyes.pl
Godziny otwarcia: Poniedziałek - Piątek 11:00 - 19:00. Sobota: 11:00 - 15:00
Komentarze
Jeszcze nikt nie dodał komentarza. Możesz być pierwszy.
Piszesz odpowiedź na komentarz #0
Anuluj
Zobacz też