Zbliża się Legnicki Festiwal SREBRO. Na tegoroczną edycją złoży się dziesięć wystaw biżuterii, ulokowanych w dziesięciu prestiżowych miejscach prezentacji, na których zobaczymy ponad tysiąc obiektów blisko czterystu artystów z 45 krajów, m.in. z Chin, Wielkiej Brytanii, Niemiec, Iranu, Argentyny, Belgii, Hiszpanii, Korei Południowej i USA.
Weekend Otwarcia Legnickiego Festiwalu SREBRO – jednego z najważniejszych wydarzeń poświęconych współczesnej biżuterii w Europie – odbędzie się 9-10 maja. To tradycyjnie bogaty program wydarzeń: wernisaże, koncerty, warsztaty, performansy, seminarium oraz – wzbudzająca najwięcej emocji – gala wręczenia nagród w 33. Międzynarodowym Konkursie Sztuki Złotniczej. Tegoroczna edycja skupia się na temacie „Efekt WOW!” – to zaproszenie do odkrywania biżuterii, która zaskakuje, porusza i staje się błyskotliwym głosem w rozmowie o współczesnym świecie.
Dokonkursu prace nadesłało blisko trzystu artystów z niemal każdego zakątka świata. Na wystawę pokonkursową trafiły obiekty 44 artystów z 22 krajów. Zobaczymy na niej szeroki przekrój biżuterii autorskiej, prezentujące nowatorskie podejścia, eksperymenty z materiałem i formą oraz refleksje nad współczesnością zamknięte w niewielkich, ale zaskakujących formach. Prace niezakwalifikowane można tradycyjnie oglądać na osobnej wystawie „Holownia”, prezentowanej w holu Teatru Modrzejewskiej, także w legnickim Rynku.
Pula nagród wręczanych w 33. MKSZ Efekt WOW to około 120 000 zł. Poza nagrodami pieniężnymi wręczone zostanie m.in. 5 kg srebra ufundowane przez KGHM Polska Miedź S.A., statuetki – w tym kultowa „Srebra Ostroga” zaprojektowana przez Jacka Byczewskiego czy bryłki bursztynu.
Jak co roku zobaczymy w Legnicy znakomite wystawy indywidualne. W ramach cyklu „Sylwetki Twórców” pojawią się eksperymentalne prace Christiny Karababy – greckiej projektantki i badaczki, która z powodzeniem łączy design, naukę i technologię. Z kolei do świata kamieni i minerałów przeniesie nas ekspozycja Jarosława Kolca, wieloletniego pedagoga Instytutu Biżuterii łódzkiej Akademii Sztuk Pięknych. Wystawą indywidualną pochwali się takżeJiakun Zhang – młoda artystka z Chin, która podjęła temat pamięci i wspomnień. Jej ekspozycja jest realizacją nagrody Galerii Sztuki, przyznanej w Bukareszcie podczas Rumuńskiego Tygodnia Biżuterii w 2024 roku.
Organizatorzy nie zapominają o debiutantach i młodych twórcach, którzy wkraczają w dojrzały świat sztuki ze świeżym spojrzeniemi odwagą – ich prace zobaczymy m.in. w pokazie cyklu „Srebrne Szkoły”. Wydział Kamieni Szlachetnych Idar-Oberstein z Uniwersytetu Nauk Stosowanych w Trewirze (Niemcy) przygotował wystawę pod nazwą „ROCKstars – live in Legnica!”. Osobno zaprezentuje się grupa absolwentów tej uczelni, działająca pod szyldem AHA Collaboration. Grono debiutantów wieńczy Justyna Anioł, studentka łódzkiej ASP, nagrodzona przez Galerię Sztuki w Konkursie Strzemińskiego PROJEKT, organizowanym przez uczelnię od wielu lat.
Legnica zaprezentuje też pokonkursowy pokaz Tincal lab Challenge„Biżuteria i Wolność”, przygotowany przez portugalskie studio Any Piny.Tomiędzynarodowa ekspozycja opowiadająca o wolności w kontekście osobistym, społecznym i politycznym – przez pryzmat biżuterii.
Hotel Qubus przywita gości festiwalu prezentacją biżuterii z kolekcji Galerii Sztuki pt. „Case WOW!”. Po raz kolejny w Legnicy zobaczymy też wystawę studentów Katedry Mediacji Sztuki na Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Program zamykają tradycyjne pokazy plakatu i fotografii, nawiązujące do hasła konkursu „Efekt WOW!”.
Legnicki Festiwal SREBROjuż od niemal pięćdziesięciu lat jest przestrzenią żywego dialogu między sztuką, designem i publicznością. W niewielkim mieście położonym poza wielkimi centrami akademickimi z powodzeniem i pasją promuje i dokumentuje dokonania polskich i światowych twórców w obrębie biżuterii artystycznej – zaskakującej formą, przekazem i emocjami, jakie wzbudza. Warto odwiedzić i zobaczyć to „na żywo”! Wydarzenie odbywa się pod patronatami Ministry Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Marszałka Województwa Dolnośląskiego i Prezydenta Miasta Legnicy, a sponsorem festiwalu jest KGHM Polska Miedź S.A. Wstęp na wszystkie wystawy i wydarzenia jest bezpłatny.